آب بندی استخر
11
تیر

آب بندی استخر و انواع روش های آن

آب بندی استخر چیست؟

یکی از مهمترین کار‌های که بعد از راه‌اندازی استخر‌های عمومی و خصوصی انجام می‌شود، نگهداری از آن‌ها است. با توجه به اینکه استخر‌ها معمولاً از مواد نفوذ‌پذیری چون سیمان ساخته می‌شوند که آب به راحتی از آن عبور می‌کند. چون استخر‌ها حجم زیادی از آب را خود نگه می‌دارند باید با اطمینان بالا ساخته شوند تا بتوانند این حجم از آب را به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ نشتی ذخیره کنند. آب‌بندی استخر در واقع به عایق‌بندی استخر به منظور جلوگیری از نشتی آب صورت می‌گیرد. باید دقت کرد که تمامی قسمت‌های استخر آب‌بندی شود تا از نفوذ و نشت آب جلوگیری شود.

 بیشتر بدانید: استخر

آب‌ بندی استخر کشاورزی

استخر کشاورزی در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند سازه بسیار مفیدی است. آب‌بندی و عایق‌بندی استخر‌های کشاورزی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که می‌تواند از هدر رفت و نشت آب جلوگیری کند. در صورتی که استخر با بلوک سیمانی ساخته شده است لازم است ابتدا کف و دیواره‌های آن سیمان کاری شود و سپس از متریال خاص آب‌بندی استخر استفاده شود.

آب‌ بندی استخر سیمانی

استخر‌ها سیمانی نفوذپذیری بسیار بالایی دارند و آب به راحتی از آن‌ها عبور می‌کند. با توجه به اینکه این استخر‌ها برای نگهداری و ذخیره آب ساخته می‌شوند لازم است از نشت آب جلوگیری شود. برای آب‌بندی استخر سیمانی می‌توان از روش‌های مختلفی همچون پودر‌های پلیمری، رزین، چسپ بتن، عایق نانو، قیر و ژل میکروسیلیس استفاده کرد.

آب بندی استخر سیمانی

 آب‌ بندی استخر بتنی

آب‌بندی استخر‌های بتونی با توجه به نفوذ‌پذیری بتن ضروری است. سازه بتنی پر از درز و شکاف است که سبب نشت آب می‌شود و در صورتی که به درستی آب‌بندی نشود بخش زیادی از آب ذخیره شده هدر می‌رود. برای آب‌بندی استخر بتنی می‌توان از ژل میکروسیلیس، چسپ بتن، واتر استاپ، الیاف، ژئوممبرین و ابر روان‌کننده بتن استفاده کرد.

آب‌ بندی استخر کاشی کاری شده

 کاشی‌های استفاده شده در استخر (poolهمیشه در معرض رطوبت قرار دارند. آب‌بندی استخر کاشی کاری شده استحکام ان را بالا می‌برد. با انتخاب درست عایق و اجرای صحیح ان می‌توانید از نشت آب جلوگیری کنید.

اهمیت عایق‌ بندی استخر

با توجه به اینکه هدف از ساخت استخر، نگه‌داری و ذخیره آب است، لازم است با عایق‌بندی درست آن از نشت و هدر رفت آب جلوگیری شود. آب‌بندی استخر یکی از روش‌های عایق‌بندی استخر است که طول عمر آن را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. در صورتی که استخر‌ها به درستی آب‌بندی نشوند، آب به درون اسکلت آن نفوذ می‌کند و سبب تخریب و ضعف آن می‌شود. آب‌بندی درست استخر نه تنها مانع هدر رفت آب می‌شود بلکه عمر این سازه را نیز افزایش می‌دهد.

اهمیت عایق بندی استخر

بهترین مواد برای آب بندی استخر

آب‌بندی استخر‌های مختلف به روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. هر کدام از این روش‌ها مزایای خاص خود را دارند و برای نوع خاصی از استخر مناسب هستند.
۱. کاشی کاری
کاشی کاری یکی از روش‌های رایج برای آب‌بندی استخر است که البته هزینه آن زیاد است. کاشی کاری استخر علاوه بر تسهیل نظافت و تمیز کردن استخر، ظاهر جذابی به استخر می‌بخشد.
۲. اندودکاری
اندودکاری یکی از روش‌های سنتی برای آب‌بندی استخر است که در این روش از ماده خمیری شکلی متشکل از گچ، آهک، ماسه و آب برای آب‌بندی استفاده می‌کنند.
۳. مواد نانو
چسپ نانو که مایعی شیری رنگ است به سطح می‌چسپد و در برابر سرما، گرما و آتش مقاوم است و یکی از روش‌های آب‌بندی استخر است.
۴. ژئوممبرین
این روش برای آب‌بندی استخر‌های کشاورزی مناسب است. این روش بسیار مقرون به صرفه است و صاحبان استخر‌های پرورش ماهی می‌توانند از آن بهره ببرند.
۵. رنگ‌ها و روکش‌ها
استفاده از رنگ و روکش برای آب‌بندی استخر‌ها روشی مقرون به صرفه و اقتصادی است. در این روش تمام استخر رنگ‌آمیزی می‌شود.
۶. ایزوگام و قیرگونی
ایزوگام قیرگونی یکی دیگر از روش‌های آب‌بندی استخر است که البته در برابر فشار و‌اشیا نوک تیز مقاومت لازم را ندارد و به سرعت سوراخ می‌شود.
۷. ژل میکروسیلیس
ژل‌های میکروسیلیس یک از اصلی‌ترین موادی است که برای آب‌بندی استخر استفاده می‌شود. ژل میکروسیلیس از ترک خوردن و منقبض شدن بتن پیشگیری می‌کند.
۸. رزین
استفاده از رزین یکی دیگر از روش‌های آب‌بندی استخر است. رزین پلیمری و رزین اکریلیکی از انواع مختلف رزین هستند. از ترکیب سیمان و بتن برای ساخت رزین استفاده می‌شود.
۹. رنگ لاستیکی
استفاده از رنگ لاستیکی بهترین روش برای پوشاندن ترک‌های سطح داخلی استخر است. این روش برای پوشاندن ترک‌ها بسیار مناسب است.

بهترین مواد آب بندی استخر

چسب آب‌ بندی استخر

چسپ بتن یکی از موادی است که برای آب‌بندی استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. چسب بتن به یک افزودنی مایع سفید رنگ گفته می‌شود که در استخر‌های بتنی، بلوکی و سیمانی برای آب‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهترین چسپ آب‌بندی از مواد پلیمری درست می‌شود و به شکل مایع سفید رنگ است.

چسب آب بندی استخر

بهترین زمان آب‌ بندی استخر

پس از آنکه ساخت استخر به اتمام رسید، بهترین زمان برای انتخاب روش آب‌بندی استخر و اجرا کردن آن است. در این مرحله پس از انتخاب مواد و مصالح موردنیاز، آب‌بندی استخر انجام خواهد شد.

بهترین زمان آب بندی استخر

آب‌ بندی استخر توسط تیم رزآب

آب‌بندی استخر یکی از مهمترین و حساس‌ترین مراحل در ساخت و نگهداری استخر است که باید با دقت و توجه زیادی انجام شود. شرکت رزآب یکی از شرکت‌های معتبر و خوش نام در این حوزه است که با بهره‌گیری از تیمی حرفه‌ای و کاربلد، بهترین روش ممکن را انتخاب می‌کند و با بهترین مواد و مصالح نسبت به آب‌بندی استخر موردنظر اقدام می‌کند. تجربه، تخصص و تعهد سه فاکتور اصلی است که رزآب را از سایر شرکت‌های فعال در این حوزه متمایز می‌کند.