نگهداری استخر توسط تیم متخصص و حرفه ای

نگهداری استخر

استخرها بر اساس نوع و کاربرد متفاوت هستند پس شیوه نگهداری از آنها نیز متفاوت است. اما آنچه سبب طول عمر و تمیز ماندن همیشگی استخر می‌شود نگهداری با برنامه ریزی روزانه است. در این برنامه ریزی باید به چند نکته توجه کرد، یک آنکه اب استخر باید مدام در گردش باشد و از راکد ماندن آب استخر جلوگیری کنید زیرا آب راکد محیط مناسبی برای باکتری‌ها و جلبک‌ها خواهد بود.

دوم آنکه روزانه و به صورت دستی زباله‌های شناور مانند برگ‌ها را از آب استخر جدا کنید یا با استفاده از مکنده و برس های مخصوص دیواره و کف استخر را تمیز کنید، سوم آنکه به طور روزانه میزان PH آب، میزان قلیایی بودن و کلر آب را کنترل کنید.

در ادامه با توجه به نوع و کاربرد استخرها شیوه نگهداری از هرکدام را توضیح خواهیم داد. در صورتیکه برای نگهداری استخر (Pool Maintenanceبه کمک یک شخص باتجربه نیاز داشته باشید و خود شما از عهده این کار بر نمی آیید و یا زمان انجام این فعالیت ها را نداشته باشید تیم متخصص رزاب آماده است که نگهداری از استخر شمارا با کیفیت بالا انجام دهد.

 بیشتر بدانید: استخر

۱

نگهداری استخر خانگی

صاحبان استخرهای خانگی همیشه نگران نگهداری و تمیز نگه داشتن آب استخر هستند، اما با رعایت چند نکته و با هزینه کم می‌توان یک روتین برای تمیز نگه داشتن استخر خانگی داشت.

این تصور که استخر خانگی نیاز به تجهیزات فیلتراسیون ندارد را کنار بگذارید استخر در هر اندازه و نوعی باید دارای پمپ تصفیه آب باشد. در گردش بودن و جریان مدام آب از راکد بودن آن جلوگیری کرده و از وجود جلبک و میکروب در محیط استخر جلوگیری می‌کند، وجود پمپ تصفیه آب ضمانت تمیز ماندن دائمی آب استخر خواهد بود.

یکی دیگر از راه‌های کم هزینه برای تمیز نگه داشتن استخر خانگی استفاده از قرص‌های جوشان کلر است. این قرص‌ها با سم‌زدایی باعث تمیز ماندن آب استخر می‌شوند.

توصیه می‌شود برای استخرهای خانگی که در محیط باز قرار دارند از روکش استخر استفاده کنید. روکش برزنتی در برابر رطوبت، سرما و گرما بسیار مقاوم است و تهیه آن هزینه زیادی دارد پس گزینه مناسبی برای برای استخرهای خانگی است.

 بیشتر بدانید: استخر خانگی

۲

نگهداری استخر ویلا

در این نوع استخر به دلیل بزرگ‌تر بودن و استفاده بیشتر در دو فصل بهار و تابستان توصیه می‌شود در فصل‌هایی که استفاده‌ای وجود ندارد آب استخر را خالی کنید. اما اگر تمایل دارید که استخر همیشه آماده استفاده باشد پس ابتدا تمامی تاسیسات استخر را بررسی کنید.

با توجه به اینکه استخر ویلای شما روباز یا در محیط مسقف است تجهیزات گرمایش و سرمایش آن را کنترل کنید، اگر استخر شما روباز است دمای آب را کنترل کنید چون نیازی به کنترل دمای محیط اطراف استخر ندارید.

بررسی دوره‌ای پمپ تصفیه توسط متخصص این کار و تهیه روکش برای استخرهای روباز ویلایی اهمیت زیادی دارند.

تمام لوله‌کشی های مربوط به استخر باید بررسی شود و از نشتی های احتمالی جلوگیری شود. حتما برای استخر ویلای خود جاروی استخر تهیه کنید و اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی بابت آن پرداخت کنید از امکانات دوره‌ای شرکت‌های متخصص استفاده کنید.

اگر آب استخر را تخلیه نکرده‌اید و آن را به حال خود رها کرده‌اید برای استفاده مجدد باید حتما آب استخر را به طور کامل خالی کرده و استخر را مجددا پر کنید. اجازه دهید پمپ تصفیه چندین بار آب را تصفیه کند، پمپ گرمایش را روشن کنید توجه داشته باشد که دمای آب نباید بیشتر از ۲۶ یا ۲۷ درجه باشد و تا ۲۴ ساعت از استخر استفاده کنید تا مواد اضافی و کدری آب گرفته شود.

میزان کلر و PH استخر را با کیت‌های مخصوص اندازه‌گیری کنید، میزان کلر باید ۲PPM و PH آن باید ۷.۶ باشد، میزان کلر آب بسیار مهم است زیرا کلر مانع از ایجاد جلبک در استخر می‌شود. بعد از هر بار استفاده حتما روکش استخر را بکشید.

 بیشتر بدانید: استخر ویلا

۳

نگهداری استخر روباز کشاورزی

استخر‌های کشاورزی با توجه به نوع خاکبرداری به ۳ دسته مدفون، نیمه مدفون و سطحی تقسیم می‌شوند که معمولا با ژئوممبران یا ژئوسنتتیک عایق می‌شوند. ژئوسنتتیک پارچه‌های پلیمری هستند که باعث تقویت خاک و مانع از فرسایش می‌شوند.

اگر محیط استخر کشاورزی دارای سنگریزه باشد ابتدا از یک ورق موکت مانند به نام ژئوتکستایل استفاده می‌کنند.

استخرهای کشاورزی باید طول عمر بالایی داشته باشد زیرا با هدف تامین آب ساخته می‌شوند. اغلب استخرهای کشاورزی با ورق های ژئوممبران ساخته می‌شوند زیرا نصب آسانی دارند و هزینه آنها نسبت به سیمان و آجر کمتر است و تا ۴۰ سال قابلیت استفاده دارند.

یکی از مشکلات استخرهای سیمانی و آجری چسبیدن جلبک و خزه به دیواره و کف آن است که این اتفاق با وجود مواد پلی اتیلن در ورق ژئوممبران حل شده است. در استخر کشاورزی ژئوممبران در صورت هر گونه صدمه سریعا تعمیر و دوباره آبگیری می‌شوند.

ورق ژئوممبران به هیچ عنوان توسط جوندگان جویده نمی‌شود و آسیب نمی‌بیند، فقط تابش مداوم نور آفتاب باعث کاهش عمر ورق ژئوممبران می شود.

 بیشتر بدانید: استخر روباز

۴

مراقبت استخر شنا

اینگونه استخرها چون به طور معمول برای عموم استفاده می‌شود و سرپوشیده هستند، نگهداری از آنها باید به صورت ماهانه و توسط متخصصین باشد. تمام تجهیزات اینگونه استخر‌ها باید به صورت روتین بررسی و هرگونه مشکلی برطرف شود.

بخشی از مراحل نگهداری استخر ساده است، به‌طور مثال کنترل دمای آب و تاسیسات گرمایش و سرمایش محیط استخر یا کنترل کلر موجود در آب و PH آب را می‌توان اندازه‌گیری کرد.

مشاوره رایگان استخر، سونا، جکوزی و وان جکوزی تیم رزآب
۵

نگهداری استخر باغ

این نوع استخر یا برای تامین آب باغ یا برای تفریح استفاده می‌شوند و به دلیل روباز بودن باید حتما از روکش برای آن استفاده شود. برای این نوع استخر میتوانید از روکش استفاده کنید البته باید هفته‌ای دوبار روکش برداشته شود تا آب استخر در تماس مستقیم هوا قرار بگیرد زیرا کم شدن اکسیژن آب باعث بدبو شدن آن می‌شود.

این استخر نیاز به فیلتراسیون مداوم دارد پس حتما پمپ تصفیه را کنترل کرده و مواد سیال در آب را به صورت دستی خارج کنید. دقت داشته باشید که میزان سختی آب در این نوع استخر ها باید ۲۰۰ تا ۲۵۰ PPM باشد.

 بیشتر بدانید: استخر باغ

۶

نگهداری استخر سرپوشیده

این نوع استخرها نیازی به روکش ندارند اما تهویه محیط آنها و تنظیم دمای محیط بسیار مهم است. در این نوع استخر گردش هوای محیط برای جلوگیری از بوی بد آب مهم است. در این استخر نیز مانند استخرهای دیگر سیستم فیلتراسیون باید به شکل روتین کنترل شود تا عملکرد قابل قبولی داشته باشد.

۷

نگهداری استخر بادی

استخر بادی ساده‌ترین نوع استخر است که از جنس PVC هستند و در برابر اجسام تیز حساس هستند. سعی کنید این استخر را در محیطی استفاده کنید که عاری از اجسام نوک تیز باشد. در هنگام باد کردن از ورود بیش از حد هوا به آن خودداری کنید به شکلی که با فشار دادن آن با انگشت کمی فرو برود.

اهمیت مراقبت از استخر

نگهداری و مراقبت از انواع استخرها سبب می‌شود تا هزینه گزاف تعمیرات را به دوش نکشید. استخرها در انواع مختلف بعد از ساخت و نصب نیازمند این هستند که برخی نکات در خصوص استفاده از آنها رعایت شود تا کارایی قابل قبولی به مصرف کننده ارائه دهند.

اهمیت مراقبت از استخر زمانی مشخص می‌شود که هر زمان که بخواهید می‌توانید با بهترین شرایط و کیفیت از آن استفاده کنید. مراقبت روتین توسط شرکت‌های نگهداری از استخر این امکان را به شما می‌دهد تا هر زمان که نیاز داشته باشید استخر آماده استفاده باشد.

نگهداری استخر | مراقبت از استخر
سرویس و نگهداری استخر

سرویس و نگهداری استخر

سرویس و نگهداری از استخر علاوه‌بر بخش‌های ساده، بخش‌های پیچیده‌تری دارد که نیازمند متخصص و سرویس‌کار حرفه‌ای است. سرویس و نگهداری باید به صورت روتین انجام شود و از تجهیزات اصلی و اساسی استخر نگهداری و مراقب صحیح انجام شود. کارایی درست و عمر طولانی تاسیسات استخر مستلزم سرویس و نگهداری صحیح از استخر است.

سرویس و نگهداری استخر
۱

نگهداری تاسیسات فیلتر استخر

تمیز کردن فیلتر استخر که بخش اساسی برای کنترل کیفیت آب محسوب می‌شود باید هر هفته انجام شوند. به عمل تمیز کردن فیلترها بکواش گفته می‌شود. شست و شوی شن ها و سیلیس های درون فیلتر باید توسط متخصص انجام شود.

۲

نگهداری سیستم گردش و کفگیر استخر

کفگیر استخر آب را به سمت فیلتر می‌برد و آب تمیز با استفاده از سیستم گردش به استخر برمی‌گردد، فیلتر و کفگیر باید همزمان تمیز شوند. پس برای بهتر کارکردن تاسیسات فیلتر نگهداری صحیح از سیستم گردش و کفگیر ضروری است.

۳

گردش و جریان آب استخر

سیستم گردش و جریان آب استخر در انواع استخرها مشترک است زیرا گردش آب در تصفیه آب، جلوگیری از راکد شدن آب، تمیز و شفاف ماندن آب و جلوگیری از وجود جلبک و باکتری‌ها نقش اساسی دارد. پس نگهداری از این سیستم نیازمند سرویس‌کاران حرفه‌ای است.

۴

شوکه کردن استخر

برای از بین بردن جلبک‌ها، مواد آلی، میکروب‌ها و ضدعفونی کردن آب استخر شوکه کردن آن روش مرسومی است. در این روش با اضافه کردن کلر یا مواد اکسید کننده آلودگی‌های استخر را از بین می‌برند. این کار بهتر است هر دو هفته یک بار انجام شود و به عنوان یک روتین در نگهداری از استخر لحاظ شود.

۵

بررسی سطح مواد شیمیایی

اسیدی یا قلیایی بودن آب استخر اهمیت زیادی در کیفیت آن دارد. برسیPH استخر یا همان یون‌های هیدروژن باید روزانه انجام شود زیرا کم و زیاد شدن آن خطرناک است. PH طبیعی آب استخر باید در بازه  ۷.۴ تا ۷.۶ باشد.

۶

تمیز کردن استخر

تمیز کردن اساسی استخر باید توسط سرویس‌کاران انجام شود تا تجهیزات به صورت اساسی تمیز و آماده کار شوند. تمیزکردن جزئی استخر که به صورت دستی برای استخر روباز انجام می‌شود مانند برداشتن برگ‌ها و زباله‌هایی که در سطح آب ریخته شده است.

۷

کلرزنی استخر

کلر به صورت قرص، پودر و مایع وجود دارد که رایج‌ترین نوع ضدعفونی و تمیز کردن استخر است. کلر برای انسان خطرناک است پس شیوه و میزان استفاده از آن بسیار مهم است. این امر باید توسط متخصص و سرویس کار انجام شود تا سلامت مصرف کننده به خطر نیفتد.

نگهداری استخر توسط تیم رزآب

تمام مراحل نگهداری از استخر توسط تیم حرفه‌ای رزآب انجام می‌شود. این شرکت با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها تمام خدمات نگهداری از جمله تست و تصفیه آب، بررسی وضعیت تجهیزات تصفیه و گرمایش، بررسی وضعیت موتورخانه و تصفیه خانه، تعمیرات لوله‌کشی و تجهیزات، و تأمین مواد مصرفی مرتبط با استخر را ارائه می‌دهد.

تیم رزآب این اطمینان و اعتماد را به مشتریان خود می‌دهد که کلیه خدمات نگهداری براساس نیاز مشتری و نوع استخر در فصل‌های مختلف به صورت دقیق بررسی و با تایید مشتری انجام می‌شوند.

تیم رزآب تمام شرایط را بررسی و با برنامه صحیح و با استفاده از چک لیست‌های مشخص شده برای انواع استخرها از شروع تا پایان کار استخر را بررسی و تنظیم و در اختیار مشتری قرار می‌دهد.

نگهداری استخر توسط تیم رزآب
۱

نگهداری ماهانه استخر

رزآب کلیه خدمات نگهداری از استخر مانند تست و تصفیه آب، تعمیرات فنی روزانه، تنظیمات و بررسی سیستم‌های گرمایش و تهویه، و بررسی دوره‌ای لوله‌کشی و تجهیزات را به طور ماهانه و با توجه به نیاز مشتریان انجام می‌دهد. نگهداری ماهانه از استخر این امکان را فراهم می‌کند تا استخر از لحاظ فنی و بهداشتی در هر زمانی قابل استفاده باشد.

۲

مشاوره نگهداری استخر

تیم حرفه‌ای رزآب توسط کارشناسان خود هرگونه مشاوره و اطلاعات لازم جهت نگهداری صحیح از استخر را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. مشتریان می‌توانند بعد از مشاوره در صورت نیاز نگهداری ماهانه را ثبت و با اطمینان خاطر صفر تا صد نگهداری را به تیم رزآب بسپارند.

قرارداد سرویس و نگهداری استخر رزاب

قرارداد سرویس و نگهداری استخر رزاب

شرکت رزآب در قرارداد سرویس و نگهداری از استخر کلیه امور نگهداری را تقبل و پشتیبانی می‌کند. در این قرارداد زمان، هزینه و خدمات بعد از کارشناسی دقیق ذکر شده است. شرکت رزآب کلیه خدمات سرویس و نگهداری را پشتیبانی و ضمانت می‌کند تا مشتریان با خیالی آسوده نگهداری انواع استخر خود را به تیم رزآب بسپارند.

هزینه نگهداری استخر

هزینه نگهداری از استخر براساس نوع استخر و خدمات ارائه شده مشخص می‌شود، پس نمی‌توان مبلغ دقیقی برای آن اعلام کرد. بعد از اتمام مراحل نگهداری در انواع مختلف استخر میزان هزینه برآورد می‌شود.

۱

هزینه نگهداری استخر خانگی

در نگهداری از استخرهای خانگی هزینه‌هایی چون خرید مواد نگهدارنده استخر، تاسیسات و تجهیزات، پر کردن آب استخر، تاسیسات گرمایش و سرمایش، تصفیه و فیلتر و … محاسبه و برآورد می‌شود.

۲

هزینه نگهداری استخر عمومی

در محاسبه نگهداری از استخرهای عمومی مسائلی همچون جارو و نظافت، اندازه گیری کلر و PH ، کلرزنی آب، بررسی تصفیه خانه، تعویض فیلترها، سختی‌گیر، بازدید موتورخانه، رفع مشکلات آب بندی، تعمیر و نصب پلکان و … حفاظ لحاظ می‌شود.

۳

هزینه نگهداری استخر ویلا

برای تعیین هزینه نگهداری از استخر ویلا مواردی چون جارو و نظافت کف استخر، تزریق کلر، اندازه گیری درصد کلر، اندازه گیری PH، کنترل تصفیه خان، بک واش فیلترها و… لحاظ می‌شود.

چک لیست نگهداری استخر

چک لیست در واقع لیست موارد ضروری در نگهداری از استخر را شامل می‌شود تا این امکان را ایجاد کند که برنامه زمانی و موارد لازم به طور کامل انجام شود. چک لیست از زمان راه‌اندازی استخر شروع می‌شود و شامل موارد نگهداری هفتگی و ماهانه نیز می‌شود و حتی زمان پایان کار استخر نیز در آن درج می‌شود.

چک لیست شامل تمامی اقدامی از جمله برداشتن روکش استخر، زمان کلر زنی، زمان تمیز کردن سبد اسکیمر، زمان خالی کردن آب استخر، زمان بررسی PH، بازدید کف و بدنه استخر، بررسی آب‌بندی استخر، جارو کردن استخر، بررسی موتورخانه، بررسی لوله کشی‌ها، بررسی تصفیه خانه، کنترل گرمایش استخر و از این قبیل موارد می‌شود.

چک لیست نگهداری استخر
اشتباهات متداول در نگهداری استخر

اشتباهات متداول در نگهداری استخر

در نگهداری استخر بدون استفاده از سرویس‌کار حرفه‌ای و متخصص این حوزه اشتباهات رایجی وجود دارد. این اشتباهات شامل برس نزدن استخر، استفاده از شوینده‌های نامناسب، استفاده نادرست از پمپ و فیلتر، توجه نکردن به میزان سختی آب، شوک دادن مستقیم به آب، بررسی نکردن هفتگی آب، استفاده زیاد از کلر، شست و شوی نادرست فیلتر، بررسی نکردن PH آب، جارو نکردن استخر، استفاده نکردن از پوشش برای استخر رروباز، سرویس نکردن هیتر و … می‌شود.

اشتباهات متداول در نگهداری استخر

اصول نگهداری و محافظت از استخر

نگهداری و حفاظت از استخر در فصل‌هایی که استفاده زیادی از آن می‌شود با فصلی که از استخر استفاده نمی‌شود بسیار متفاوت است. نکات نگهداری از انواع استخر در فصل‌های مختلف نسبت به میزان استفاده متفاوت می‌شود. رعایت نکات باعث افزایش طول عمر استخر و کارایی بهتر آن می‌شود.

۱

نگهداری استخر در زمستان

برای نگهداری از استخر در فصل زمستان اولین اقدام عایق کاری پمپ و دیگر تاسیسات است، پوششی برای استخر انتخاب کنید که در برابر سرما مقاوم باشد تا از یخ زن آب استخر جلوگیری کند. در شرایط مناسب پوشش استخر را بردارید تا گردش هوا مانع از بوی بد آب شود. دمای آب استخر را کنترل کنید و در صورت نیاز آب را گرم نگه‌ دارید. همه این مراحل باید به صورت ماهانه و توسط متخصص انجام شود.

۲

نگهداری آب استخر خانگی در فصل تابستان

به دلیل استفاده زیاد از استخر در فصل تابستان نگهداری هفتگی لازم است، در این فصل سیستم فیلتراسیون باید ۱۲ ساعت در روز کار کند. سطح شیمیایی آب را به حد تعادل برسانید. از عدم وجود جلبک و باکتری مطمئن شوید.

۳

نگهداری استخر در بهار

با شروع فصل بهار استفاده از استخر نیز بیشتر می‌شود، پوشش استخر را بردارید و دمای آب را تنظیم کنید، فیلتراسیون و پمپ‌ها را بررسی و  تصفیه آب استخر را آغاز کنید. اگر در فصل زمستان میکروب‌ها و جلبک در استخر به وجود آمده باید از شوک کلر استفاده کنید. همه این اقدامات باید توسط سرویس کار حرفه‌ای انجام شود.

۴

نگهداری از استخر در فصل پاییز

در فصل پاییز استخرهای روباز معمولا پر از برگ می‌شوند پس به صورت دستی برگ‌ها را از سطح آب بردارید تا برگ‌ها غرق نشوند و در طول استفاده وارد پمپ‌ها و صدمه به تاسیسات نشوند.

Call Now Buttonاعزام فوری سرویس کار