پمپ جکوزی
07
خرداد

پمپ جکوزی، انواع، مشخصات و کاربرد

پمپ جکوزی چیست؟

امروزه جکوزی ها به عنوان تجهیزاتی برای ایجاد آرامش و درمان های جسمانی به عنوان یک چشمه آب گرم مصنوعی در خانه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاید بتوان گفت مهمترین و اصلی ترین تجهیزات برای داشتن یک جکوزی پمپ است. پمپ وظیفه اصلی پمپاژ آب به درون وان جکوزی را انجام می‌دهد و با ایجاد یک فشار تنظیم شده آب را تبدیل به یک ماساژور می‌کند. در جکوزی از دو پمپ استخری و زمینی استفاده می‌شود. انتخاب نوع پمپ به نوع جکوزی (Hot Tub) و استفاده از آن بستگی زیادی دارد.

 بیشتر بدانید: جکوزی

مشاوره رایگان استخر، سونا، جکوزی و وان جکوزی تیم رزآب

پمپ جکوزی خانگی

پمپ یکی از تجهیزات مهم جکوزی برای گردش آب گرم درون وان جکوزی است. پمپ آب را با فشار از طریق جت های دیواره و کف به وان وارد می‌کند تا علاوه بر گرما ماساژ را نیز برای کاربران ایجاد کند. پمپ جکوزی های خانگی بر اساس اندازه و ظرفیت وان مشخص می‌شود ولی معمولا به دلیل کوچک بودن وان و محل قرار گیری آن، در این جکوزی ها از پمپ های استخری برای پمپاژ آب استفاده می‌کنند.  پمپ‌های جکوزی خانگی بر اساس توان موتور، جنس بدنه و عملکرد دو نوع گریز از مرکز و پیستونی را شامل می‌شود. پمپ گریز از مرکز با استفاده از نیروی گریز از مرکز آب را با فشار وارد وان جکوزی می‌کند، این پمپ‌ها برای ظرفیت‌ها و اندازه‌های مختلف جکوزی خانگی مناسب هستند. پمپ های پیستونی با حرکت رفت و برگشت آب را به درون وان جکوزی می‌فرستد این پمپ ها برای جکوزی های خانگی با اندازه بزرگ مناسب تر هستند.

بیشتر بدانید: جکوزی خانگی

پمپ وان جکوزی

وان جکوزی محل قرار گرفتن کاربران برای استفاده از آب گرم و ماساژ جکوزی است. وان توسط پمپ ها و جت های تعبیه شده در دیواره و کف پر از آب می‌شود و با استفاده از پمپ های بلوئر در آب حباب ایجاد می‌شود که لذت ماساژ را چندین برابر می‌کند. پمپ ها شدت و اندازه فشار آب ورودی به وان را نیز تعیین می‌کنند. پمپ ها با توجه به اندازه و ظرفیت وان جکوزی انتخاب می‌شوند. کوچک و بزرگ بودن پمپ ها کارایی وان را مشخص می‌کند.

بیشتر بدانید: وان جکوزی

انواع پمپ جکوزی

عملکرد صحیح و کاربردی یک جکوزی به پمپ انتخاب شده برای آن بستگی زیادی دارد. پمپ آب را به درون جکوزی هدایت می‌کند و سبب حرکت دیگر تجهیزات جکوزی نیز می‌شود.  پمپ های جکوزی بر اساس عملکرد، ظرفیت، اندازه وان و قدرت موتور انتخاب می‌شوند.

پمپ استخری: پمپ های استخری احتیاجی به استرینر یا صافی ندارند. این پمپ ها بیشتر برای جکوزی های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پمپ زمینی: این نوع پمپ معمولا برای جکوزی‌ها با ظرفیت بالا استفاده می‌شوند. دیواره این پمپ ها از جنس برنج است تا در برابر گرمای آب مقاومت داشته باشند.

انواع پمپ جکوزی

تعمیر پمپ جکوزی

پمپ جکوزی وظیفه گردش آب و انتقال آن به وان جکوزی را دارد، پمپ فشار آب را براساس میزان تعیین شده و مورد نیاز تعیین می‌کند. لذا تعمیر پمپ جکوزی نیازمند افراد متخصص این حوزه است زیرا هرگونه اختلال در عملکرد پمپ می‌تواند مربوط به بخشی از پمپ باشد که در تخصص تعمیرکاران حرفه ای و مجاز این حوزه است. تیم حرفه ای رزآب با گروه تعمیرکاران حرفه ای و متخصص خود کلیه تعمیرات مورد نیاز مربوط به پمپ را با مناسب ترین قیمت انجام می‌دهد و کلیه تعمیرات خود را ضمانت می‌کند.

تعمیر پمپ جکوزی

سرویس و نگهداری پمپ جکوزی

پمپ جکوزی فعال‌ترین و پرکارکردترین بخش جکوزی است. برای داشتن یک جکوزی ایده آل و همیشه آماده، سرویس و نگهداری دوره ای از این تجهیزات ضروری و لازم است. تیم حرفه ای رزآب با مدرنترین تجهیزات و کادر حرفه ای در بخش سرویس و نگهداری دوره ای کلیه مراحل سرویس و نگهداری پمپ جکوزی را با ضمانت خدمات انجام می‌دهد. بخش سرویس و نگهداری شرکت رزآب خدمات خود را برای رفاه حال مشتریان با برنامه ریزی زمانی دقیق انجام داده تا جکوزی همیشه آماده در اختیار داشته باشید.

سرویس و نگهداری پمپ جکوزی

مشخصات پمپ جکوزی

برای خرید یک پمپ جکوزی مناسب مشخصات آن بسیار مهم است. در هنگام خرید به تعداد اتصالات ورودی و خروجی آب، جنس بنده که چدنی یا استیل است، جنس پروانه پمپ، جنس شفت پمپ، عایق بندی، درجه حفاظت و دارا بودن سیل مکانیکی آن دقت کنید. مشخصات هر پمپ نشان دهنده میزان قدرت و کارایی آن برای ظرفیت های مختلف و اندازه های متفاوت وان جکوزی است.

مشخصات پمپ جکوزی

عملکرد پمپ جت جکوزی

اطلاع از نحوه عملکرد پمپ برای نگهداری از آن بسیار ضروری است. پمپ جکوزی دارای الکترموتورهایی است که آب را با فشار وارد وان جکوزی می‌کند و با حرکتی قوس مانند آب را به سمت بالا می‌فرستد. آب در حالت قوس مانند خود به سمت کف جکوزی حرکت می‌کند و این جریان آب حالتی ماساژ گونه دارد. در این حین با استفاده از پمپ بلوئر حباب وارد آب می‌شود تا علاوه بر افزایش حالت ماساژ به حرکت آب برای کاربر آرامش ایجاد کند.

عملکرد پمپ جت جکوزی

کاربرد پمپ جکوزی

این بخش الکتریکی جکوزی وظیفه ورود آب با فشار معین به وان جکوزی و گردش آب گرم را دارد. از سوی دیگر پمپ جکوزی با حرکت آب در وان با استفاده از جت های کف و دیواره و ایجاد حباب در آب حالت ماساژ و آرامش را چندین برابر می‌کنند. کاربرد صحیح پمپ به نصب دقیق و اصولی آن بستگی زیادی دارد.

کاربرد پمپ جکوزی

خرید پمپ جکوزی

برای خرید پمپ مناسب به ابعاد و ظرفیت جکوزی دقت کنید، زیرا خرید پمپ کوچک عملکرد کافی و ایده آلی ندارد و خرید پمپ بزرگ صرفا هزینه بالایی در بر دارد و عملکرد صحیحی ایجاد نمی‌کند. در هنگام خرید پمپ جکوزی به دور موتور، قدرت موتور، دبی آب، جنس بنده، جنس پره پمپ و دیگر تجهیزات برای راه اندازی جکوزی دقت کنید.

 بیشتر بدانید: خرید جکوزی

خرید پمپ جکوزی