آرماتوربندی استخر
23
خرداد

نحوه آرماتوربندی استخر

آرماتوربندی استخر

نحوه آرماتور بندی استخر (pool) یکی از مهمترین موضوعات در ساخت استخرهای بتنی است. با توجه به اینکه ساخت استخرهای خصوصی و عمومی روز به روز در حال افزایش است، ایجاد ایمنی در این استخرها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یکی از مهمترین مسائلی که در ایجاد ایمنی و پیشگیری از بروز مشکلات بسیار تاثیرگذار است، نحوه آرماتوربندی استخر و انجام آن با دقت و رعایت مسائل ایمنی است. مقاومت و طول عمر مفید استخر نیز مانند سایر سازه های دیگر به صورت مستقیم با آرماتوربندی آن در ارتباط است. پیش از بررسی نحوه آرماتوربندی استخر بتنی لازم است با اصطلاح “آرماتور” اشنا شویم. بتن از استحکام فشاری بالایی برخوردار است، اما در برابر تنش‌های کششی بسیار شکننده و ضعیف است. آرماتور یا میلگرد فولادی به منظور جبران مقاومت کششی بتن در آن مورد استفاده قرار می گیرد. به فولادی که با این هدف در بتن مورد استفاده قرار می گیرد به فولاد آرماتور معروف است.

 بیشتر بدانید: استخر

نحوه مراحل آرماتوربندی استخر

اجرای آرماتور بندی کف استخر

 فونداسیون و اسکلت استخر به دو شکل فلزی و یا بتنی صورت می گیرد و در سازه های بتنی باید به این موضوع توجه کنید که بتن قابلیت ارتجاعی و کششی ندارد. به همین دلیل ضروری است که به وسیله مقاطع فولادی همچون آرماتور و یا استفاده از شیوه های کاشت میلگرد این مسئله را جبران نمود تا مقاومت بتن را در برابر کشش حفظ کند.

اجرای آرماتور بندی کف استخر

اجرای آرماتور بندی دیواره استخر: آرماتور بندی دیواره استخر را می توان همزمان با آرماتوربندی کف و یا بعد از آن انجام داد، از آنجایی که انجام این کار به صورت همزمان دشوار است بهتر است آرماتوربندی دیواره استخر، بعد از انجام آرماتوربندی کف صورت گیرد. میلگردهای دیواره عمود بر شبکه آرماتوربندی کف قرار می گیرند و محل اتصال به کمک مفتول‌ها سفت می‌شود. باید به این موضوع توجه کنید که انتخاب نوع میلگرد مورد نیاز در اجرای آرماتوربندی استخر با سایز آن در ارتباط مستقیم است. از این رو توصیه می شود که در ابتدا نوع میلگرد مورد نیازتان را تعیین کنید و سپس به ارزیابی قیمت آن بپردازید. در مرحله بعد، قبل از انجام بتن‌ریزی نوار استاپ را بین دو شبکه و کناره میلگرد‌های دیواره استخر پیاده می کنند. توجه کنید که در این مرحله قبل از بتن ریزی، سر لوله‌ها را با پلاستیک و یا درپوش بپوشانید تا بتن داخل آن‌ها نشود. پس از خشک شدن و محکم شدن بتن باید سایر لوله‌ها و تأسیسات را پیش از اجرای قالب‌ بندی استخر انجام داد.

 بیشتر بدانید: ساخت استخر

مراحل آرماتور بندی استخر

آرماتوربندی استخر و نحوه اجرای آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا پس از مدتی دچار نشتی و خرابی نشود. با توجه به اینکه استخر حجم زیادی از آب را داخل خود جای می دهد لازم است که تحمل این حجم از آب را داشته باشد. به همین دلیل لازم است مراحل آرماتوربندی استخر به درستی و گام به گام پیش ببرید.

مراحل آرماتور بندی استخر

طراحی اولیه سازه استخر

اولین و مهمترین مرحله در ساخت استخر، ایجاد طرح های اولیه و بررسی محل ساخت استخر است. خاک محل موردنظر باید کاملا مقاوم و یکدست باشد تا بتواند بار زیادی که به آن وارد می شود را تحمل کند. لازم است در این مرحله نقشه آرماتور بندی با توجه به ابعاد استخر آماده شود.

تعیین اندازه میلگرد استخر و انتخاب اندازه مناسب آن

معمولا میلگردهایی‌ با ابعاد و اندازه معینی جهت آرماتوربندی استخر استفاده می شود. تعداد و اندازه میلگردها به نحوه اجرای آرماتوربندی استخر و شبکه‌بندی آرماتور‌ها وابسته است. میلگردهای با سایز ۱۲،۱۴ و ۱۶ برای این کار معمولا مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساختن شبکه آرماتور استخر ضروری است در برخی از قسمت ها میلگردها را خم کرد. اندازه های کوچک میلگرد را به راحتی با دست می شود خم کرد، اما برای سایزهای بزرگتر باید از دستگاه‌های مخصوص بهره برد.

 بیشتر بدانید: تعمیر استخر

آرماتوربندی استخر و اجرای آن

برای اجرای آرماتوربندی استخر ابتدا لازم است آرماتوربندی کف اجرا شود که برای این کار معمولا در فضای کارگاهی، آن را تولید و آماده سازی می‌کنند. این کار باید با دقت زیاد و کاملا بر اساس نقشه انجام شود. اندازه‌ها، چگونگی و میزان خم کردن میلگرد‌ها، طول قلاب‌ها و حتی محل خم کردن نیز بسیار مهم است.

نادیده گرفتن حتی کوچکترین نکته‌ها ممکن است حین کار مشکل ساز شود، به همین دلیل باید این کار توسط افرادی که مهارت کافی دارند، صورت گیرد. در صورتی که قطعات میلگرد به خوبی و با ستحکام کافی کنار هم قرار نگیرند، ممکن است در زمان انتقال به محل اصلی استخر و جابجایی شکل درست خود را حفظ نکنند. همچنین شبکه‌های میلگرد و آرماتوربندی استخر باید به شکلی صحیح و به نحوی طراحی و پیاده شوند که بتن از میان آن‌ها عبور کرده و بتن آرمه یا بتن مسلح به خوبی اجرا شود.

بتن‌ریزی با شیوه‌ای درست و اصولی

پس از نصب شبکه آرماتور، حال زمان انجام کار‌های بتن‌ریزی است. بعد از نصب آرماتور‌ها با استفاده از بتن، مقاومت استخر‌ها کامل می شود، بدون ترید ترکیب بتن و ضخامت آن در کف و دیواره، در ایمنی و مقاومت استخر بسیار مهم است. در نهایت بعد از تکمیل این موارد طبق اصول، نوبت به آب‌بندی، پوشیدن سطح با کاشی و دیگر تاسیسات مورد نیاز می رسد.

نکات مهم برای اجرای آرماتوربندی استخر

برای اجرای آرماتوربندی استخر باید به یک سری از نکات توجه کرد. شکل اتصال آرماتورها به دیواره باید عمودی باشد، در صورتی که این نکته رعایت نشود بتن به هدر خواهد رفت. نوار استاپ برای پوشاندن بین شبکه ها و کناره های میلگرد دیوار مورد استفاده قرار گیرد. هنگام جای گذاری لوله ها، سرلوله ها پوشانده شود تا بتن داخل لوله ها نرود چرا که بتن توسط شلنگی پر فشار به استخر وارد می شود. آرماتورها نباید به سطح زمین خیلی نزدیک باشند تا سبب شکستگی و خوردگی میلگرد شوند.

نکات مهم برای اجرای آرماتوربندی استخر

اندازه مناسب میلگرد برای آرماتور بندی استخر

سایز میلگرد معمولا بر اساس اندازه استخر انتخاب شود. معمولا از میلگردهای شماره ۱۰ الی ۱۶ میل برای آرماتوربندی استخر استفاده می شود.

اندازه مناسب میلگرد برای آرماتور بندی استخر

قیمت آرماتوربندی استخر

برای تعیین قیمت نهایی آرماتوربندی استخر لازم است عوامل مختلفی را مدنظر قرار داد. قیمت میلگرد و میزان میلگرد مورد نیاز یکی از عوامل تعیین کننده است. در کنار این موضوع باید به دستمزد آرماتوربند نیز توجه کرد چرا که یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت آرماتوربندی است. با توجه به اینکه قسمت میلگرد و دستمزد آرماتوربند پیوسته در حال تغییر است لازم است با همکاران ما در شرکت رزآب تماس بگیرد تا ضمن راهنمایی شما در زمینه آرماتوربندی استخر، شما را از قیمت دقیق آرماتوربندی استخر مطلع کنند.

قیمت آرماتوربندی استخر