فواید سونا
13
اردیبهشت

فواید سونا خشک و سونا بخار

فواید سونا

سونا روز به روز در سراسر جهان محبوب‌تر می شود. می‌پرسید چرا؟ سونا یکی از روش‌های سنتی درمانی است که به طور گسترده در کشورهای اروپایی، شرق آسیا و آمریکای شمالی و سایر کشورها و به ویژه در کشورهای اسکاندیناوی شناخته شده‌است و مورد استفاده قرار می‌گیرد. فواید سونا برای سلامتی بدن و روان بسیار زیاد است به طوری که یک فرد در کشورهای اسکاندیناوی به طور متوسط هفته‌ای ۴ بار از سونا استفاده می‌کند.

سونا (sauna) از کجا می آید؟ منشاء آن عمدتاً به اروپا و منطقه نوردیک نسبت داده می‌شود. فرهنگ استفاده از سونا در فنلاند به خوبی شناخته شده‌است و تقریبا همه افراد از آن استفاده می‌کنند. سونا اتاق‌های کوچکی‌ست که برای استفاده از گرما طراحی شده‌اند که می‌توانند خشک یا مرطوب باشند. داشتن یک جلسه سونا به طور منظم می‌تواند لیستی از مزایای سلامتی را ارائه دهد، جای تعجب نیست که تقاضا برای استفاده از این امکانات روز به روز افزایش می‌یابد.

اما فواید سونا برای سلامتی چیست؟ در این مقاله می‌توانید مهمترین دلایل اینکه سونا برای شما خوب است را بخوانید.

مشاوره رایگان نصب و اجرا، نگهداری و تعمیر جکوزی و وان جکوزی

فواید سونا خشک

سونا خشک یک اتاق کوچک و گرم است که در آن هوای گرم و خشک جریان دارد. برخلاف سونا بخار که هوایی مرطوب دارد، در سونا خشک، هوا بسیار خشک است و دمای آن بسیار بالاست. برخی از فواید سونا خشک عبارتند از:

کاهش استرس و افزایش شادی: استفاده از سونا خشک باعث تحریک افزایش هورمون‌های سرخوشی یا شادی  مثل سروتونین و اندوفین در بدن می‌شود که می‌تواند به بهبود حالت شادابی کمک کند.

بهبود عملکرد قلب و عروق: استفاده از سونا خشک می‌تواند در بهبود عملکرد قلب و عروق و کاهش فشار خون موثر باشد.

تغذیه پوست: سونا خشک باعث تحریک فعالیت دریافت کننده پوست می‌شود و می‌تواند صاف و نرم شدن پوست را تسهیل کند.

تسکین درد عضلانی: استفاده از سونا خشک ممکن است باعث تسکین درد عضلانی و مفاصلی شود.

فواید سونا خشک برای تسکین درد عضلانی

تقویت سیستم ایمنی بدن: سونا خشک باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شود و می‌تواند در کاهش سرماخوردگی و بیماری‌های مختلف مفید باشد.

در کل، استفاده از سونا خشک می‌تواند به بهبود فعالیت قلب و عروق، سلامت پوست، بهبود حالت شادابی و کاهش فشار خون کمک کند. با این حال، همیشه بهتر است قبل از استفاده از سونا، با پزشک خود مشورت کنید، به ویژه اگر به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، مشکلات انسدادی تنفسی و یا بارداری دچار هستید.

فواید سونا خشک

فواید سونا بخار

سونا بخار یا حمام بخار، یک اتاق کوچک و گرم است که در آن هوای گرم و مرطوب جریان دارد. برخلاف سونا خشک که هوایی خشک دارد، در سونا بخار، در هوا بخار آب جریان دارد و مرطوب است. برخی از فواید سونا بخار عبارتند از:

پاکسازی پوست: بخار آب در سونا باعث باز شدن منافذ پوستی می‌شود و به پاکسازی پوست کمک می‌کند.

فواید سونا بخار برای پاکسازی پوست

تسکین درد عضلانی: بخار آب در سونا باعث کاهش التهاب و درد عضلانی می‌شود.

کاهش استرس و افسردگی: ورود به سونا بخار و احساس آرامش به دلیل تحریک سیستم عصبی، باعث کاهش استرس و افسردگی می‌شود.

بهبود عملکرد قلب و عروق: سونا بخار باعث افزایش ضربان قلب و موجب به بهبود عملکرد قلب و عروق می‌شود.

تسکین علائم سرماخوردگی: بخار آب در سونا باعث باز شدن مجاری تنفسی و کاهش علائم سرماخوردگی می‌شود.

فواید سونا خشک برای تسکین علائم سرماخوردگی

تحریک سیستم ایمنی بدن: ورود به سونا بخار باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و افزایش ایمنی بدن می‌شود.

بهبود کیفیت خواب: ورود به سونا بخار باعث تحریک سیستم عصبی می‌شود که این امر در نهایت منجر به بهبود کیفیت خواب می‌گردد.

فواید سونا خشک برای لاغری

با هر بار استفاده از سونا،  ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری در یک جلسه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای سوزانده می‌شود. این مقدار کالری سوازنده شده برابر با یک تا دو ساعت پیاده‌روی یا یک ساعت ورزش فشرده است و می‌توان آن را با سونا مقایسه کرد. بنظر شما کدام انتخاب بهتری است؟ بدون شک لذت بردن از سونا بهترین انتخاب است، اینطور نیست؟

فواید سونا خشک برای لاغری

فواید سونای خشک برای پوست و مو

استفاده از سونای خشک می‌تواند برای پوست و موی شما فواید زیادی داشته‌باشد.

تمیز کننده پوست: سونای خشک می‌تواند به عنوان یک تمیز کننده عمیق برای پوست شما عمل کند، زیرا عرق و روغن را از بین می‌برد و باعث پاکسازی منافذ پوستی می‌شود.

بازسازی پوست: سونای خشک باعث تحریک رگ‌های خونی در پوست می‌شود که به بازسازی و تغذیه پوست کمک می‌کند.

حذف باکتری‌ها: سونای خشک می‌تواند باعث حذف باکتری‌های که موجود در پوست و موی شما وجود می‌شود.

فواید سونا خشک برای پوست و مو

جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست: سونای خشک باعث باز شدن منافذ پوستی شما می‌شود، که باعث جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست می‌شود.

تقویت موها: استفاده از سونای خشک می‌تواند به تقویت موهای شما کمک کند، زیرا با افزایش جریان خون ریشه موها، تقویت و رشد موها تسهیل می‌شود.

تاثیر بر رنگ پوست: سونای خشک باعث حذف سلول‌های مرده پوست شما می‌شود، که باعث روشن تر شدن و شفافیت رنگ پوست و جلوگیری از پیری زودرس می‌شود.

سونا بخار برای کاهش استرس

استفاده از سونا بخار برای کاهش استرس و اضطراب مفید باشد. وقتی شما وارد سونا بخار می‌شوید، دمای بالای هوا باعث تعریق شما می‌شود. تعریق باعث افزایش جریان خون و تحریک سیستم اعصاب مرکزی می‌شود، این موضوع می‌تواند در کاهش استرس مفید باشد. علاوه بر این، باعث ایجاد حالتی از آرامش و رهایی از همه روزمرگی و نگرانی‌های روزانه می‌شود. همچنین، تحریک حرکت ماهیچه‌های بدن باعث رهایی از تنش و استرس می‌شود.

هرچند که سونا بخار ممکن است برای کاهش استرس و اضطراب مفید باشد، اما اگر شما دارای مشکلات قلبی یا تنفسی هستید، باید از استفاده از سونا بخار خودداری کنید و با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، در هنگام بارداری و یا در صورت مشکلات پوستی شدید نیز بهتر است از استفاده از سونا خودداری کنید.

سونا بخار برای کاهش استرس

سونا بخار، شل کردن عضلات سفت شده

آیا عضلات شما منقبض است؟ پس سونا راه حل مناسبی برای شما است. به دلیل دمای بالا در سونا، ماهیچه‌ها و مفاصل شما را گرم می‌کند. و به لطف سونا تنش و درد در عضلات را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. علاوه بر این، یک جلسه سونا دارای اثر ضد درد هم است. تنها کافی است به کمر درد و گرفتگی عضلات پس از یک روز سخت کاری فکر کنید، سونا بهترین انتخاب برای شما است.

سونا بخار برای شل کردن عضلات